Sac arası, Konya mutfağına özel şerbetli bir tatlıdır. Geleneksel usullere göre elde açılan hamurlar tepsiye yerleştirildikten sonra bir sacın üzerine oturtulur. Tepsinin üzeri de başka bir sac ile kapatılır. İki sac arasında pişen bu tatlıya da sac arası denilirmiş. Konya’nın çok özel lezzetlerinden olan sac arası tatlısını elde açmaya vakti olmayan yada açamayanlar için oldukça pratik bir tarif vereceğim. Baklavalık yufka ile çıtır çıtır bir tatlı hazırlayacağım. Hazırlıklarınızı yapın sac arası geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle şerbeti için tencereye şeker ve suyu koyalım. Kaynamaya başlayınca 10 dakika sonra limon suyunu koyalım. 2 dakika da bu şekilde kaynatıp ocağı kapatalım ve soğumaya bırakalım.
  2. Tereyağını küçük bir tencerede eritelim ve soğutalım. Daha sonra üzerine sıvıyağ ekleyip karıştıralım.  Yufkayı tezgahımıza açalım. Fırça ile her yerini hafifçe yağlayalım. İkinci yufkayı da üzerine serelim. Tekrar fırça ile hafifçe yağlayalım.
  3. Kaymaktan 1 buçuk yemek kaşığı kadarını yufkanın yarısına kaşığın tersiyle ezerek güzelce yayalım. Bu aşamada yufkaların yırtılmaması için oldukça yavaş davranalım. Kaymağı yaydıktan sonra yufkayı ikiye katlayalım ve sıkıca rulo şeklinde saralım. Gül şeklinde döndürelim ve yağlanmış borcama sıkışık olarak dizelim.
  4. Tüm yufkaları bu şekilde hazırlayıp toplam 12 adet tatlı elde edelim. Kalan yağı tepsideki tatlıların üzerine sürelim. 180 derece ısıtılmış fırında 20-25 dakika üzerleri nar gibi kızarana kadar pişirelim. Fırında çıkan tatlının ilk sıcağının çıkması için 5 dakika bekletelim. Ilık tatlıya soğuk şerbeti dökelim. Üzeri açık şekilde 1 saat kadar beklettiğimiz tatlıyı süsleyerek servis edelim. Sac arası tatlısı servise hazır.

Afiyet olsun.

Püf Noktası: Tatlıları tepsiye dizerken uç kısımlarını tepsiye yada diğer tatlıya hafifçe dayayarak dizersek tatlılar pişerken açılıp şekilleri bozulmayacaktır.