Sebze sote diyet menülerinin en çok tercih edilen yemeklerindendir. Her türlü sebze ile farklı farklı sebze sote tarifleri çıkarılabilmektedir. Ben bugün en düşük kalorili bir sebze olan kabak yoğunluklu harika bir sebze sote hazırladım.

Et yemeklerinin yanına da servis edebileceğiniz sebze sote hem menünüzün tamamlayıcısı olacak hem de renkli görüntüsü ile iştah açacak. Çok fonksiyonlu sebze soteyi ister soğuk olarak salata tarzında servis edin ister sıcak olarak bir ara sıcak tabağı yapın her şekli ile beğenilerek tüketilecek lezzetli bir yemek. Mevsimin meyveleri ile istediğiniz şekilde çeşitlendirebileceğiniz sebze soteyi farklı sebzelerle de hazırlayabilirsiniz.

Sizde evinizde var olan mevsim sebzeleri ile istediğiniz sebze soteyi hazırlayabilirsiniz. Her seferinde farklı sebzeler ile farklı lezzetler yakalayabilirsiniz. Kışın brokoli, lahana kereviz gibi sebzeler ile yapabileceğiniz gibi mantarı önceden pişirip mantar ilavesi ile de farklı bir lezzet elde edebilirisiniz. Hatta içerisine salça kavurup biraz su ekleyerek bir yemeğe dönüştürebilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle havuçları, kabakları ve biberleri yıkayalım ve süzülmeye bırakalım. Daha sonra biberlerin çekirdeklerini çıkaralım ve ince uzun şekilde doğrayalım. Havuçların kabuklarını soyalım ve ince uzun şekilde serçe parmağımızdan biraz daha ince şekilde yani jülyen şekilde doğrayalım. Kabakların kabuklarını soyalım ve onu da jülyen şeklinde doğrayalım. Domateslerin kabuklarını soyalım ve bir kaseye küp küp doğrayalım.
  2. Kuru soğanı ince ince yemeklik doğrayalım. Tavamıza zeytinyağını alalım. İnce ince doğradığımız soğanları ekleyip karıştırarak kavuralım. Üzerine havuçları ve 1 çay kaşığı tuzu ekleyelim (tuz sebzelerin daha çabuk yumuşamasına yardımcı olacak). Sürekli karıştırarak 5 dakika kısıkta kavuralım.
  3. Havuçlar hafif yumuşayıp rengi dönünce biberleri ekleyelim ve karıştırarak 2 dakika daha kavuralım. Sebzelerimizin eşit olarak pişmesi için sürekli karıştırmak çok önemli bu yüzden karıştırmayı bırakmamalıyız.
  4. Ardından kabakları ekleyelim. Ezilmemeleri için fazla karıştırmadan ara ara karıştırarak kısıkta 3 dakika pişirelim. En son kabuklarını soyup küp küp doğradığımız domatesleri ekleyelim. Ara ara karıştırarak fazla ezmeden 3 dakika çevirelim. Domatesler suyunu çekince baharatlarını koyup karıştıralım ve ocağı kapatalım. Servis kasesine alıp dereotu serpelim. Sebze sote servise hazır.

Afiyet olsun.