Besin değeri olarak ıspanağa benzeyen pazı C vitamini, K vitamini, E vitamini ve Folik Asit bakımından oldukça zengindir. Ayrıca magnezyum, demir ve kalsiyum mineralleri de bulunmaktadır.

Yemeklerle kullanılan pazı hazmı kolaylaştırıcı etki yaratmaktadır. Haşlanıp suyu tüketildiğinde damar sertleşmesinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kabızlığı da önlemektedir.

Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Kemiklerin güçlenmesine yardım ederek büyüme ve gelişimine destek olmaktadır. Ayrıca dişlerin güçlenmesinde de etkilidir.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucudur. Özellikle kolon kanserini önlemeye yardım etmektedir. Bu sebeple kanserden korunmak için bol bol sebze tüketmeliyiz.

Bunun yanında yüksek miktarda beta karoten içerdiği için göz sağlığını korumada da etkilidir. Gece körlüğüne iyi geldiği de bilinmektedir. Bunun gibi birçok faydası olan pazı mutfağımızda sık sık yer almalı ve bol bol tüketilmeli.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Pazı yapraklarını yıkayıp süzülmeye bırakalım. Daha sonra uygun bir kaba ince ince doğrayalıım. O sırada tencereye kuru soğanı doğrayıp zeytinyağında kavuralım. Soğanlar eriyip kavrulunca salçayı ekleyip eritelim. Ardından küçük küçük doğradığımız havuçları ekleyelim ve rengi dönene kadar 2 dakika kavuralım.
  2. İnce ince doğradığımız pazıları havuçlara ekleyelim. Karıştırarak pazıları söndürelim. Daha sonra küp doğranmış patatesi üzerine ekleyelim. Bulguru ve baharatlarını da serperek sıcak suyunu ekleyelim.
  3. Tenceremiz kaynamaya başlayınca ocağı kısalım ve kapağını kapatarak pişmeye bırakalım (suyu azalırsa bu aşamada 1 çay bardağı sıcak su eklenebilir). Yaklaşık 20-25 dakika pişirip ocağı kapatalım. 10 dakika dinlendirdiğimiz sebzeli pazı yemeği servise hazır.

Afiyet olsun.