Bol sebzeli ve rengarenk bir çorba tarifim var. Soğuk geçen kış mevsiminde içinizi ısıtacak nefis bir çorba. Sebzeli şehriye çorbası içindeki sebze çeşidi ile adeta bir lezzet patlaması yapıyor. Kerevizin verdiği aroma ile lezzetine lezzet katan bu çorbayı çocuklar da mutlaka denemeli.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Havuçları küp küp doğrayalım. Kereviz saplarını ve sarımsağı ayrı bir kaba ince ince doğrayalım. Domateslerin kabuklarını soyup bir kaseye rendeleyelim. Ispanağı da iyice yıkayıp süzelim. İnce ince doğrayalım.
  2. Tenceremize zeytinyağımızı alalım. İnce ince doğradığımız soğanları koyalım. Karıştırarak kavuralım. Soğanlar eriyip kavrulunca küp küp doğradığımız havuçları ekleyip orta ateşte 3 dakika kadar kavuralım. Ardından kereviz sapı ve sarımsak dilimlerini ekleyelim. 1 dakika kavuralım.
  3. Salçayı ekleyelim ve biraz eritelim. Rendelediğimiz domatesleri de ekleyip biraz pişirelim. Domates suyunu çekip biraz renk değiştirince şehriyeleri ekleyelim. Et suyu ve baharatları da ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynayınca altını kısalım ve 15 dakika pişmeye bırakalım ( dibine sarmaması için çorbayı ara ara karıştıralım).
  4. Pişen çorbanın altını kapatalım. Doğradığımız ıspanakları çorbaya ekleyelim ve karıştıralım. 5 dakika çorbamızı dinlenmeye bırakalım. Sebzeli şehriye çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.