Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tavuk bagetlerimizi yıkayıp süzülmeye bırakalım. Bıçağın tersi ile kemik bölümüne birkaç kez vurarak kıralım ve bıçakla kesip alalım. Derisini tulum çıkarır gibi çekerek gerekli yerlerde bıçakla sıyırarak çıkaralım. Soğanı ince ince yemeklik doğrayalım. Sarımsağı ayrı yere ince ince doğrayalım. Havuçları parmak şeklinde orta kalınlıkta doğrayalım. Patatesler daha çabuk piştiği için biraz iri şekilde küp küp keselim.
  2. Yağımızı tenceremize alalım. Kızınca tavukları koyalım. Arkalı önlü ikişer dakika mühürleyelim. Tencereden çıkarıp beklemeye alalım. Tencerede kalan yağa ince ince doğradığımız soğanları ekleyelim. Karıştırarak kavuralım. Ardından havuç ve sarımsakları ekleyelim. Havuçların rengi hafif dönene kadar 2 dakika karıştırarak kavuralım.
  3. Unu ekleyelim ve birkaç tur karıştırıp kokusunun çıkmasını sağlayalım. Önceden mühürlediğimiz tavukları tenceremize alıp yan yana dizelim. Üzerine patatesleri ekleyelim. Suyunu ve baharatlarını koyup kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başlayınca altını kısalım ve pişmeye bırakalım. 40 dakika sonra kontrol edip ocağı kapatalım. Yemeğimizi 10 dakika dinlendirelim. Sebzeli tavuk haşlama servise hazır.

Afiyet olsun.