Yaz mevsiminin en sevilen ve en çok tüketilen meyvelerinden biri de kuşkusuz sulu sulu şeftaliler. Buz gibi dolaptan çıkarıp yediğimiz şeftaliye kimse hayır diyemez. Yaz mevsimi sebze ve meyve açısından oldukça bol ve bereketli bir mevsimdir. Bu kadar bol meyvenin olduğu bir mevsimde de renk renk ve çeşit çeşit reçeller yapıp kavanozlamak da bir bayanların klasik yaz aktivitesidir. En sevilen meyvelerle doldurulan kavanozlar renk renk istiflenip kışın tüketilecek günü beklemek üzere dolaplarda yerini alır.

Şeftali reçeli de yazın en sevilen reçellerinden biridir. Rengi ve hoş tadı ile soframızı renlendirir. Ben de bugün size annelerimizin yaptığı şeftali reçeli’ne alternatif olacak farklı bir reçel yaptım. Tadı ve kıvamı ile tarçın aromalı şeftali reçeli en favori reçellerinizden olacak. Kış aylarının en soğuk günlerinde sofralarınızda yerini alacak olan ttarçın aromalı şeftali reçeli yaza olan özleminizi bir nebze de olsa dindirecek. Sıcacık ekmeğinizin üzerine süreceğiniz şeftali reçeli ile kahvaltınızı keyfe dönüştürün.

Püf Noktası: Reçelimizi karıştırırken sonradan sulanmaması için mutlaka tahta kaşık kullanalım. Üzerinde biriken köpüğü ara ara almak yerine birikmesini bekleyip tek bir seferde alalım.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Suyu ve şekeri büyük reçel tenceresine alalım. İçine çubuk tarçınları da ekleyip 20 dakika kadar kaynatıp şerbeti hazırlayalım. Bu esnada şeftalileri yıkayıp kabuklarını soyalım. Çekirdeklerini de çıkaralım. Çok ince olmayacak şekilde elma dilimi şeklinde doğrayalım. Çok uzun olanları tekrar ikiye bölelim.
  2. 20 dakika kaynattığımız şerbetin içinden çubuk tarçınları çıkaralım. Üzerine dilimlediğimiz şeftalileri ekleyelim. Kaynamaya başlayınca altını kısalım ve 30 dakika kadar pişirelim. Bu sırada üzerinde biriken köpükleri de tahta reçel kaşığı ile tek bir kere de toplayıp alalım.
  3. Süre sonunda temiz bir tabağa reçelden damlatıp dolapta 5 dakika tutalım. Eğer hemen akmıyorsa reçel olmuştur. Üzerine limon tuzunu da ekleyip karıştıralım. 5 dakika daha kaynatalım ve ocağı kapatalım.
  4. Tencerede tamamen soğuyana kadar bekletelim. Tamamen soğuyan reçelimizi temiz kavanozlara koyalım ve yeni kapaklarla sıkıca kapatalım. Serin ve güneş görmeyen bir dolapta tüm kış saklayıp afiyetle yiyelim. Buram buram tarçın aromalı şeftali reçeli servise hazır.

Afiyet olsun.