Bol tereyağlı ağızda dağılan kıyır kıyır hamurla hazırlanan tart ailesinin en kolayı galette her çeşit meyve ile hazırlanabilen lezzetli bir tatlıdır. Çok çabucak hazırlanması ve hemen pişirilmesi ile dar zamanların kurtarıcısı olan galette tarifini sizde elma, şeftali, çilek, armut gibi meysim meyveleri ile hazırlayabilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Hamur için küp küp kestiğimiz soğuk tereyağını mutfak robotuna alalım. Üzerine un, şeker, tuz ve tarçın koyup çalıştıralım. Kum gibi bir kıvama gelince kaseye alalım ve elimizle toparlayalım. Streçle sarıp buzdolabında yarım saat bekletelim.
  2. Derin bir kaseye kabuklarını soyup yarım ay şeklinde doğradığımız şeftalileri koyalım. Üzerine nişasta ve şekeri ekleyip karıştıralım ve beklemeye alalım. Fındığı şekerle beraber rondoda un haline getirelim.
  3. Hamuru iki yağlı kağıt arasında merdaneyle kalıbın boyunda açalım. Alttaki yağlı kağıtla kalıbımıza alalım. Üzerine şekerli fındık harcını yayalım. Nişastayla harmanladığımız şeftali dilimlerini fındık harcının üzerine kenarlardan boşluk kalacak şekilde yan yan dizelim. Hamurun kenarlarını katlayarak şeftalilerin üzerine kapatalım.
  4. Kasede kalan şeftalinin suyundan hamurun kenarlarına sürelim. Şeker serpelim. 175 dereceli fırında ortanın bir alt rafında 30 dakika pişirelim. Ilık yada soğuk servis edelim. Şeftalili galette servise hazır.

Afiyet olsun.