Oldukça pratik hazırlanması ve her evde bulunabilecek malzemelerle hazırlanan hafif bir tatlı Selanik tatlısı. Siz de bu tatlıyı deneyince çok memnun kalacak ve sık sık yapmak isteyeceksiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Şerbet için şeker ve suyu 10 dakika kaynatalım. Süre sonunda limon suyu sıkıp 2 dakika daha kaynatalım ve ocağı kapatalım. Kenara alıp soğumaya bırakalım.
  2. Tatlı için derin bir kaseye yumurtaları kıralım. Üzerine sıvıyağ ve şekeri ekleyip karıştıralım. Ardından hindistan cevizi, mısır unu, kabartma tozu, karbonatı ekleyip yoğurmaya başlayalım. Azar azar unu ekleyip ele yapışmayan yumuşak bir hamur yapalım.
  3. hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayalım. Yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizelim. 180 derece ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar yaklaşık 20 dakika pişirelim.
  4. Fırından çıkan tatlının ilk sıcağının çıkması için 3 dakika bekleyelim. Ardından soğuk şerbeti tatlıya dökelim. Üzerini örtüp 3 saat kadar şerbetini çekmesini bekleyelim. Üzerini hindistan cevizi ile süsleyelim. Selanik tatlısı servise hazır.

Afiyet olsun.