Serbizer, mercimekli bulgur çorbası da denilen oldukça doyurucu ve besleyici bir Diyarbakır çorbasıdır. Diyarbakır halkının etsiz yemek yemediği herkes tarafından bilinmekte. Serbizer çorbası bu geleneğin dışında kalıyor. Etsiz yapılan bu çorbaya tüm lezzetini veren ise yemeğe eklenen et suyu. Et suyunun lezzeti ile pişen çorbanın tadına doyum olmuyor.

Kimi yörede bulgurla kimi yörede de buğday ile yapılan çorbayı ben buğday ile pişirdim. Siz de damak zevkinize göre birini tercih edebilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Nohut, buğday ve mercimeği geceden ayrı ayrı ılık suya yatıralım. Ertesi gün süzüp tekrar yeni su koyalım. Hepsini ayrı ayrı pişmeye bırakalım. Tüm bakliyatları yarı pişmiş duruma gelene kadar pişirip süzelim.
  2. Genişçe bir tencereye zeytinyağımızı alalım. Soğanı ince ince doğrayıp kavuralım. Salçayı ekleyip eritelim. Yarı haşlanmış bakliyatlarımızı ve et suyumuzu da ekleyip pişmeye bırakalım. Yemeğimiz kaynamaya başlayınca tuz ve kişniş ekleyip altını kısalım. 20 dakika sonra kontrol edelim.
  3. Küçük bir cezvede tereyağını nane ile yakıp tencereye dökelim. 2 dakika daha pişirip ocağı kapatalım. Serbizer servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Buğday yerini bulgur kullanmak isterseniz et suyuna bakliyatları eklerken bulgura da ekleyip pişirebilirsiniz.