Shuba (Şuba) salatası, Rus mutfağına özgü geleneksel bir salatadır. Rus kültüründe yılbaşı sofralarının olmazsa olmazı olan shuba salatası rengarenk katlarıyla sofraları renklendirmektedir. ‘Shuba’ kat kat kürk anlamına gelmektedir. Bu ismi de dışını kaplayan pancar rendesinden almaktadır. Kat kat dizilen iç harçlar özleşerek bir lezzet şölenine dönüşmekte. Orjinalinde tuzlanmış ringa balığına rendelenmiş pancar katı konularak adeta bir kürk giydirilmektedir. Ancak kırmızı et, tavuk eti yada salamla yapılanı da sıklıkla görülür. Et yiyemeyen vejeteryanlar için ise etsiz olarak hazırlanan salataya da boş shuba salatası denilmektedir.

Ben de bugün sizin için boş shuba salatası hazırladım. Özel günleriniz için de tercih edebileceğiniz shuba salatası lezzeti ve görselliği ile sofranın baş tacı olacak nitelikte. Farklı tarifler denemeyi seviyorsanız ve görselliğe önem veriyorsanız bu tarifi denemenizi öneririm.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Pancarları güzelce yıkayalım. Üzerini geçene kadar su koyup yaklaşık 15 dakika pişirelim. Yumuşayan pancarları soyup rendeleyelim. Ayrı bir tencerede patatesleri de haşlayalım. Kabuklarını soyup bir kaseye rendeleyelim. Tuzunu da ekleyip karıştıralım. Kornişon turşuları küçük bir kaseye tavla zarı şeklinde minik minik doğrayalım.
  2. Havuçları yıkayıp kabuklarını soyup rendeleyelim. Küçük bir tencereye sıvıyağı alalım. Rendelediğimiz havuçları ve yarım tatlı kaşığı tuzu ekleyelim. Karıştırarak hafif sararana kadar kavuralım.
  3. 22 cm. yuvarlak borcamı streç filmle kaplayalım. Borcamın zeminine rendelediğimiz pancarları koyalım. Her yerine eşit şekilde dağıtıp düzleyelim. Üzerine 1 yemek kaşığı mayonez döküp eşit olarak yayalım. Kavurduğumuz havuçların yarısını pancarların üzerine yayalım. Şeklinin bozulmaması için çok fazla bastırmayalım. Tekrar 1 yemek kaşığı mayonez koyup yayalım. Üzerine 2 kaşık kornişon turşusu serpelim.
  4. Haşlayıp rendelediğimiz patateslerin yarısını kornişonların üzerine koyup yayalım. 1 yemek kaşığı mayonez koyup yayalım. Kalan havucu koyup yayalım. 1 yemek kaşığı mayonezi koyup yayalım. Kalan kornişon turşusunu eşit şekilde serpelim. Kalan patates rendesini koyup yayalım. Üzerini çok bastırmadan düzleyelim. Borcamın kapağını kapatalım yoksa streç filmle kapatalım.
  5. En az 6 saat tatlarının birbirine geçmesi ve salatanın bütünleşmesi için buzdolabında bekletelim. Süre sonunda çıkarıp uygun bir servis kasesine salatayı ters çevirelim. Üzerindeki streç filmi çıkaralım. Pancar rendesinin üzerine kalan 1 yemek kaşığı mayonezi koyup yayalım. Çatalla şekiller çizelim ve varsa dereotuyla süsleyelim. Shuba salatası servise hazır.

Afiyet olsun.