Şıh mualla, Hatay’ın en özel lezzetlerinden olup besin değeri açısından da oldukça yüksek bir yemektir. Hatay ve Antalya’da ana yemek öncesi ikram edilen bir başlangıç yemeğidir. Ancak içindeki bakliyat nedeni ile oldukça doyurucu olan Şıh mualla bence tam anlamı ile bir ana yemek niteliğinde. Nar ekşisi ise yemeğin lezzetine lezzet katarak çok daha keyifli bir hale getiriyor. Mualla, Arapça kökenli olup yüksek rütbeli manasına gelmektedir. Hatay’da Şeyh mualla, şeyhlerin yiyebileceği kadar değerli ve havalı bir yemek anlamını taşımaktadır.

Bu kadar havalı bir yemek olarak nitelendirilmesinin yanında son derece hafif, besleyici ve pratik bir yemektir. Yaz aylarının müjdecisi niteliğinde olan Şeyh mualla, patlıcan, domates, sarımsak ve olmazsa olmazı nar ekşisi ile yapılan çok doyurucu, lezzetli ve de oldukça ekonomik bir yemektir. Henüz denemeyenler ve denemek isteyenler için Şıh mualla tarifi geliyor. Siz de meysimi geçmeden malzemelerinizi hazırlayın ve bu özel lezzeti deneyin.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Mercimeği yıkayalım ve bir kaseye alalım. Üzerine sıcak su döküp 1 saat kadar kara suyu çıkması için bekletelim. Patlıcanları da alacalı soyalım. İri küpler halinde doğrayalım ve geniş bir kaseye alalım. Üzerini geçene kadar su koyup 1 tatlı kaşığı tuz koyalım. Karıştıralım ve acısının çıkması için yarım saat kadar bekletelim.
  2. Kara suyu çıkan mercimeği süzüp derin bir kaseye alalım. Üzerine haşlanmış nohutu ekleyelim. Daha sonra ince ince yemeklik doğradığımız kuru soğanları ve sarımsağı koyalım. Domatesin kabuklarını soyup küp küp doğradıktan sonra mercimek kasesine ekleyelim. En son baharatlarını da atıp hepsini güzelce harmanlayalım.
  3. Patlıcanları süzüp sudan geçirelim. Süzgece alıp iyice süzelim. Yemek tenceresine bir sıra mercimekli harç bir sıra patlıcan olacak şekilde yerleştirelim. En üsttü mercimekli harçla örtüp ocağa alalım. Üzerine 1 su bardağı sıcak su ekleyelim. Kaynamaya başlayınca iyice kısığa alalım. Ağır ağır yaklaşık 45-50 dakika pişirelim. Süre sonunda kontrol edip bir tur alt üst edelim. Gerekirse biraz daha pişirip ocağı kapatalım. 10 dakika yemeğimizi dinlendirelim. Şıh mualla servise hazır.

Afiyet olsun.