Kabakla yapılan ve “dolmaların şahı” olarak bilinen şıhıl mahşi Hatay ve çevresinin geleneksel lezzetlerindendir. Osmanlı mutfağı’nda da yer bulan şıhıl mahşi besin değeri açısından da yüksek olan bir lezzettir. Siz de sofralarınızda bu lezzete yer açın.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle kabakları soyup yıkayalım. İçlerini oyalım. Kabakları mutfak havlusu ile kurulayıp kızgın yağda hafif kızartalım ve beklemeye alalım.
  2. Genişçe bir tavada kıymamızı kavuralım. İnce ince doğradığımız soğanı ekleyip kavurmaya devam edelim. Salçasını ekleyip eritelim. En son haşlanmış nohut, tuz, karabiber ekleyip karıştıralım. Ocağı kapatıp doğranmış maydanoz ekleyelim.
  3. Kızarmış dolmaların içini kıyma harcı ile dolduralım. Oyduğumuz kabak içleri ile kapak yapalım. Doldurduğumuz kabakları tencereye dizelim.
  4. Sos için küçük bir kasede sıvıyağ ve salçayı karıştıralım. Salçaya tuz ve 2 bardak su ekleyip karıştıralım. Tenceredeki kabakların üzerine sosu dökelim. Ocağa alıp kaynamaya bırakalım. Tencere kaynayınca kısığa alıp 20-25 dakika pişirelim.
  5. Pişen dolmaları sarımsaklı yoğurt ile servis edelim. Şıhıl mahşi servise hazır.

Afiyet olsun.