Kütahya iline ait oldukça lezzetli bir çorbadır sıkıcık çorbası. Rivayete göre maddi açıdan sıkıntıda olan bir anne vardır. Askerden oğlu yeni gelmiştir. Oğlu her gün annesine sorar.  ” Ana bu akşam ne yemek yapacaksın ? “. Annenin elinde sadece tarhana vardır. Bu yüzden her gün tarhana ile farklı yemekler yapar ve adlarına da farklı isimler verir. Sıkıcık çorbası da işte o anneden günümüze kadar gelmiş bir çorbadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Bulguru bir kaba alıp 1 su bardağı ılık su ile ıslatalım. Şişmeleri için 15 dakika bekletelim. Şişen bulguru genişçe bir kaseye alalım. Üzerine toz tarhana, 1 tatlı kaşığı salça, sarımsak rendesi, kuru nane ve tuz ekleyelim. Hepsini 5 dakika yoğuralım. Fındık büyüklüğünde toplar yuvarlayalım ve kenara alalım.
  2. Tenceremize zeytinyağımızı alalım. Soğanı yemeklik ince ince doğrayalım. Yumuşayıncaya kadar kavuralım. Kavrulan soğanlara salça ekleyelim. Salçamız kavrulup eridiğinde su ve tuzu ekleyelim. Karıştırıp kaynamaya bırakalım.
  3. Kaynayan çorba suyumuza köfteleri yavaş yavaş ekleyelim. Kaynayınca altını kısıp kapağını kapatalım. 15 dakika pişmeye bırakalım. Çorbamız pişince ocağı kapatıp 5 dakika dinlendirelim. Servis kaselerine alıp sarımsaklı yoğurt ile servis edelim. Sıkıcık çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.