Balkabağı ile yapılan sinkonta, Ege bölgesi yemeğidir. Özellikle de İzmir ve Manisa da sıklıkla yapılmaktadır. Tatlı balkabağının soğan ve baharatlar uyumu ortaya oldukça lezzetli bir tat çıkarır. Henüz denemeyenler için tavsiye edeceğim sinkonta tarifi hemen aşağıda. Not almayı unutmayın.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Ön hazırlık olarak kuru soğanı yarım ay şeklide ince ince doğrayalım. Balkabağını ince olarak kare şeklinde keselim. Sarımsakları ince ince doğrayalım ve hepsini karıştıralım. Uygun bir fırın kabını yağlayıp karışımı tepsiye yayalım.
  2. Derin bir kaseye salçayı alalım. Üzerine un, sirke, muskat rendesi, tuz, karabiber, zerdeçal, su ve zeytinyağını ekleyelim. Hepsini karıştırıp homojen bir karışım elde edelim.
  3. Hazırladığımız sosu fırın kabındaki kabakların üzerine eşit olarak dökelim. 180 derece ısıtılmış fırında 35 dakika kadar pişirelim. Fırından çıkarıp kabakları bir tur alt üst edelim. Tekrar fırına koyup 15 dakika kadar daha pişirelim.
  4. Fırından çıkardığımız yemeğimizi ılınmaya bırakalım. Ilınan yemeğimizin üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirelim. Yumuşacık ve lezzetli  Sinkonta servise hazır.

Afiyet olsun.