Gaziantep ilinin coğrafi işaret tescili almış lezzetlerinden şiveydiz doğal bir antibiyotik deposudur. Çok sağlıklı ve lezzetli olan şiveydiz taze sarımsak ile yapılmaktadır. İlkbaharın en vitaminli yemeklerinden olan bu lezzeti mutfağınızdan eksik etmeyin.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Eti yemek tenceremize alalım. Yarım çay bardağı zeytinyağını da ekleyip kavurmaya başlayalım. Suyunu salıp çekince 1 su bardağı ılık su ekleyip yaklaşık 45 dakika pişmeye bırakalım. Bu sırada ayrı yerde taze sarımsakları 3 parmak genişliğinde keselim. Et suyunu çekince doğradığımız sarımsakları ekleyelim ve 2 dakika kavuralım.
  2. Çok fazla ezmeden 3 su bardağı suyu da ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynayan çorbayı 10 dakika pişmeye bırakalım. Küçük bir kasede süzme yoğurt, un ve yumurta sarısını karıştıralım. Çorba suyundan terbiyeye ekleyip ılıştıralım. Sonra çorbayı karıştırarak terbiyeyi ekleyelim.
  3. 5 dakika daha pişirip tuzunu ekleyelim. Küçük bir cezvede tereyağını eritelim. Nane koyup hafif yakalım. Tencereye naneyi de ekleyip ocağı kapatalım. Şiveydiz (sarımsak aşı) servise hazır.

Afiyet olsun.