Türk mutfağı’nın muhteşem tatlılarındandır şöbiyet. Baklavanın kaymaklı versiyonudur kendileri. Sevmeyeni yoktur. Yendikçe yenir, rejim bozdurur. Dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık olan şöbiyet tatlısı tereyağı’nın katkısıyla lezzetine lezzet katar. Lezzetine karşı konulmaz şöbiyet tarifi sizin için geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle şerbetini hazırlayalım. Tenceremize şeker ve suyu alıp 10 dakika kaynatalım. Sonra limon suyunu döküp 2-3 dakika daha kaynatalım. Ocağı kapatıp soğumaya bırakalım.
  2. Daha sonra şöbiyet tatlısının kaymağını hazırlayalım. Bunun için küçük bir tencereye sütü alalım. İrmiği ekleyip karıştırarak pişirelim. Kenara alıp soğumaya bırakalım.
  3. Baklava yufkasını tezgaha alalım. Fırçayla her tarafını hafifçe yağlayalım. 20 adet yufkayı bu şekilde yağlayarak üst üste dizelim.
  4. Sonra uzun kenarından 5 eşit parçaya bölelim. Kısa kenarından da 4 eşit parçaya bölelim. Toplamda 20 adet kare oluşturalım. Her kareye birer tatlı kaşığı kaymak koyalım. Üzerine birer çay kaşığı fındık kırığı koyalım. İki ucundan birleştirerek üçgen şekli verelim.
  5. Yağlanmış fırın tepsisine uc uca bindirerek yerleştirelim. Kalan yağı şöbiyet tatlılarının üzerine sürelim. 180 dereceli fırında 20 dakika üzerleri kızarana kadar pişirelim. 5 dakika ilk sıcağı çıkınca soğuk şerbeti üzerlerine dökelim. Şöbiyet tatlımızı 3-4 saat dinlendirelim. Şöbiyet servise hazır.

Afiyet olsun.