Yoğun ve yorucu bir günün ardından eve gelipte yemek hazırlamak tam bir işkencedir. 5 dakikada fırına yada ocağa koyabileceğimiz fazla uğraşmadan hazırlanabilecek pratik bir yemek yapmak paha biçilemez. Pratik olmasının yanında lezzetli de olmasını istediğimiz bir yemek bizi günün yıldızı yapabilir. Yorgun günlerimizin kurtarıcısı olabilecek çok lezzetli bir yemek istiyorsanız bu tarif tam size göre. Acil gelecek misafirler için de hazırlayabileceğiniz bu yemeği ocağa koyuyorsunuz ve yanına bir pilav, çorba ve salata ile harika bir menü çıkarabilirsiniz.

Tavuk her evin kurtarıcısı rolündedir her zaman. Ani bir misafir geldiğinde yada canımız yemek yapmak istemediğinde lezzetli ve doyurucu bir yemek lan tavuk imdadımıza yetişir hemen. Soslu tavuk incik tarifi de dakikalar içinde hazırlanabilen çok doyurucu ve lezzetli bir yemek. Ben daha lezzetli olabilmesi için vaktimde olduğundan sosta 1 gece beklettim. Ama sizin vaktiniz yoksa bekletmeden de pişirebilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Geniş bir tencereye salçalarımızı alalım. Üzerine sarımsağı rendeleyelim. Zeytinyağı ekleyip baharatları ilave edelim. Hepsini iyice karıştıralım. Tavuklarımızı güzelce yıkayalım ve süzülmeye bırakalım. Süzülen tavuklarımızı derileri ile beraber kullanmak şartı ile tek tek sos tenceremize koyalım. Arkalı önlü iyice soslayalım. Hepsini tenceremize soslayıp istifleyelim. Üzerini kapatıp buzdolabında 2-3 saat mümkünse 1 gece bekletelim.
  2. Dinlenen tavukları dolaptan çıkaralım. Tabanı geniş bir yemek tenceresini hafif yağlayalım. Ocağı açıp tencerenin kızmasını bekleyelim. Kızan tencereye tavuklarımızı derileri alta gelecek şekilde yerleştirelim. 5 dakika kapağı kapalı olarak derisi yağını salana kadar orta ateşte pişirelim. Sonra dikkatli bir şekilde maşa ile  ters çevirip bu şekilde kapalı olarak 20 dakika pişirelim.
  3. Suyunu salıp sonra da çeken tavuk inciklerimizi en son tekrar ters çevirip derilerinin iyice kızarmasını sağlayalım. Bu şekilde kapağı açık olarak 5 dakika daha pişirelim. Ocağı kapatalım ve sıcak olarak servis edelim. Soslu tavuk incik servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Deri kullanmayı tercih etmiyorsanız deisini pişirmeden önce çıkarabilirsiiniz. Ama ben kullanmanızı tercih ederim. Derili şekilde pişirildiğinde hem şeklini bozmadan pişirmiş oluyoruz hem de derisinin lezzeti tavuğa tamamen geçmiş oluyor.