Sonbaharın ilk gününden herkese merhabalar. Çayın en iyi arkadaşı kurabiye tarifi ile geldim bugün. Kurabiye sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Her şekli ve her türlüsü yapılan kurabiye her evde sıklıkla yapılan atıştırmalıklardandır. Tatlısı, tuzlusu, susamlısı, çörekotlusu, fındıklısı, üzümlüsü, kakaolusu daha daha sayamadığım yüzlerce çeşit kurabiye. Tabiiki gerisi bizim hayal gücümüze kalmış.

Aslında kurabiye yapımı tamamen tesadüf eseri oluşmuş. Önceleri kurabiye benzeri hamurlar hazırlanıp bir çeşit termometre görevi görerek fırının ısınıp ısınmadığını ölçmede kullanılırmış. Ekmeği fırına sürmeden önce ısı ölçmede kullanılan kurabiyeler M.S. 7. yüzyılda çikolatalı olarak denenmeye başlamış ve zaman içinde çeşit çeşit kurabiyelere dönüşmüş. Hollanda ve Almanya’da en çok tereyağlı kurabiyeler yapılırken Amerika ülkesinde bol çikolatalı kurabiyeler yapılmaktadır.

Her şekli ile gerek gün sofralarını, gerek çay saatlerini süsleyen kurabiyeler her zaman en çok sevilen ve en çok tüketilen yiyecekler arasında olmuştur. Çocukların da en sevdiği atıştırmalıklar arasında kurabiye en baş sıralardadır. Ben de bugün çay saati için sizlere susamlı çörek otlu kurabiye hazırladım. Kıyır kıyır ağızda dağılan bu kurabiyelere bayılacaksınız.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle karıştırma kasesine yumuşamış tereyağını alalım. Üzerine sıvıyağ, pudra şekeri, tuz ve yumurtayı ekleyelim. Elimizle iyice karıştıralım. Ardından kabartma tozu ve azar azar un ekleyerek yoğurmaya başlayalım. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur olana kadar un ekleyerek yoğuralım.
  2. Küçük bir kasede pekmez ve suyu karıştıralım. Hamurumuzdan cevizden biraz daha küçük hamur alıp yuvarlayalım. Tüm hamurlar bitene kadar bu işlemi yapalım (benim hamurumdan 37 adet kurabiye çıktı ve büyük fırın tepsisine tam geldi).
  3. Küçük bir kaseye kavurduğumuz susamları alalım. Yuvarladığımız kurabiye hamurlarını önce pekmezli suya batırıp çatalla alarak fazla suyunu akıtalım. Sonra susam kasesine hamuru bırakalım. Hamuru döndürerek her tarafına susam bulaşmasını sağlayalım.
  4. Susam kasesinden çıkardığımız kurabiye hamurunu yağlı kağıt serili fırın tepsisine koyalım. Susamımız bitene kadar aynı işlemi tekrar edelim. Susamımız bittiğinde kalan kurabiye hamurlarını aynı boyutta yuvarlayıp tepsiye dizelim. Üzerlerine çörek otu serpelim. 175 derece ısıtılmış fırında 17-20 dakika arası kontrollü olarak pişirelim. Kurabiyelerin altları kızardığında fırından çıkaralım. Susamlı çörek otlu kurabiye servise hazır.

Afiyet olsun.