Sütlü Nuriye, baklavaya oranla daha hafif ve oldukça lezzetli bir tatlıdır. Sütlü şerbeti ile hazırlanan bu tatlıyı deneyen herkes çok beğenecektir. Mutlaka denemelisiniz.

Ben Sütlü Nuriye tatlısı için büyük fırın tepsisini kullandım. Daha küçük ölçülerde yapmak için ölçüleri yarı yarıya azaltabilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle tatlımızın şerbetini hazırlayalım. Bunun için tencereye sütü, şekeri ve suyu alıp kaynamaya bırakalım. 2 dakika kaynatıp vanilyayı ekleyelim ve ocağı kapatalım. Küçük bir tencerede tereyağını eritip soğutalım.
  2. Büyük bir fırın tepsisini yağlayalım. Yufkaların birini tepsiye serelim. Üzerine soğumuş tereyağını fırça ile hafifçe sürelim. Yufkaların yarısı (22 adet) bitene kadar aynı işlemleri tekrarlayalım. 22 yufkayı serdikten sonra tüm fındığı tepsiye eşit şekilde yayalım.
  3. Kalan 22 adet yufkayı her katına yine tereyağı sürerek üst üste dizelim. Kalan tereyağını yufkaların üzerine eşit olarak dökelim. Tatlıyı kare şeklinde dilimleyelim. 190 derece ısınmış fırında alttan ikinci gözde 15-20 dakika pişirelim. Üzeri çok fazla kızarmadan fırından çıkaralım. 8-10 dakika ilk sıcağın çıkmasını bekleyelim. Soğumuş olan şerbeti tatlımızın üzerine dökelim. 4 saat tatlımızı dinlendirelim. Sütlü Nuriye tatlımız servise hazır.

Afiyet olsun.