Kırmızı mercimek çorbasını sevmeyen yoktur. Hele süzme mercimek çorbası en sevilen çorbalardandır. Restorant ve lokantalarda yediğimiz süzme mercimek çorbasını evde denediğimizde aynı lezzetli çoğu zaman yakalayamamaktayız. Gerek pişirme teknikleri gerekse içine konan yada konmayan malzemelerden dolayı aynı lezzeti yakalayamayız. Aslında çok basite aldığımız bu çorbanın ince detaylarını birçoğumuz uygulamıyor. Ama süzme mercimek çorbası pişirmenin ince tekniklerini uygularsak enfes bir çorba elde edebiliriz.

Esnaf lokantalarının aranan lezzetlerinden olan süzme mercimek çorbası tarifi ile lokantaları aratmayacak gerçek bir süzme mercimek çorbası yapacaksınız. Kavrulmuş mercimeğin evi saran iştah kabartan kokusu ile sizde sofranın yıldızı olacaksınız. Şeflerin tarifi ile denemeyenler için tüm detayları ile süzme mercimek çorbası geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kırmızı mercimeği iyice yıkayalım. Suyumuz duru olunca süzgece alalım ve tüm suyundan arındığına emin oluncaya kadar süzdürelim. Küçük bir tencereye zeytinyağımızı alalım. İyice süzdürdüğümüz mercimeği de koyalım. Sürekli karıştırarak mercimek beyazlaşıncaya kadar yaklaşık 7-8 dakika kavuralım. Misler gibi mercimeğin kokusu çıkınca 4 bardak sıcak su ekleyelim. Birkaç tur karıştıralım ve 10 dakika kısıkta pişmeye bırakalım. Altının tutmaması için ara ara karıştıralım. Pişen mercimeği ocaktan alalım.
  2. Patates ve havuçları soyalım. Yıkadıktan sonra küp küp doğrayalım. Soğanı çorba tenceremize rendeleyelim. 3 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyelim. Karıştırarak soğanı kavuralım. Ardından küp küp doğradığımız sebzelerimizi ekleyelim. Karıştırarak kavurmaya devam edelim. 3-4 dakika sonra pişirdiğimiz mercimeği ekleyelim. Üzerine 5 su bardağı sıcak suyu ilave edelim. Kaynamaya başlayınca altını kısalım. Sebzelerimiz tamamen pişince ocağı kapatalım. Çorbamızı blendırla püre haline getirelim.
  3. Ayrı yerde küçük bir tencereye tereyağımız alıp eritelim. Üzerine unu ekleyelim ve 2-3 dakika karıştırarak kokusu çıkana kadar kavuralım. Püre haline getirdiğimiz çorbamıza kavurduğumuz unu ılıştırarak ilave edelim ve iyice karıştıralım. İnce delikli bir süzgeci bir çorba tenceresinin üzerine koyalım. Püre yaptığımız çorbayı süzgece aktaralım. Kaşığımızın tersi ile eze eze tüm çorbayı süzgeçten geçirelim.
  4. Süzme mercimek çorbamızı ocağa alalım. İçine baharatlarını atıp kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başlayınca altını kısalım. 5 dakika daha kaynatıp ocağı kapatalım. Süzme mercimek çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.