Karaköy poğaçası, en sevilen sokak lezzetidir. Yumuşacık kıvamı mis gibi kokusu ile önce gönülleri sonra da mideleri şenlendirir. Özlenen tadı ben de bugün sizler için hazırladım. Çocukların da sevdiği bu poğaçayı sizler de çok ama çok seveceksiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle kasemizde ılık süte mayayı ve şekeri koyup karıştıralım. Mayalanması için 5 dakika bekletelim. Üzerine tereyağı, sıvıyağ, yumurta ve tuz koyup karıştıralım. Azar azar un koyup 10 dakika yoğuralım. Ele çok hafif yapışan yumuşacık bir hamur yapalım. Hamurumuzu 20 dakika mayalandıralım.
  2. Mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayalım. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye yada yağlanmış tepsiye poğaça hamurlarını aralıklı olarak dizelim. Poğaçaları 20 dakika tepside tekrar mayalandıralım. Üzerlerine yumurta sarısı sürelim.
  3. Poğaçaları 175 dereceli ısıtılmış fırında 20-25 dakika üzerleri kızarana kadar pişirelim. Fırından çıkarıp 10 dakika ilk sıcağının çıkmasını bekleyelim. Daha sonra üzerini örtüp bu şekilde soğutalım. Mis gibi kokan karaköy poğaçası servise hazır.

Afiyet olsun.