Aşure; geleneksel Türk tatlılarının en sevilen ve en özel lezzetlerindendir. Muharrem ayının 10. günü pişirilen aşure paylaşmanın ve dayanışmanın sembolüdür. Her sene evlerde pişen aşure bol bol yapılır ve konu komşu kim varsa büyük bir keyifle dağıtılır. Yüzlerce yıllık eskimeyen geleneğimiz olan aşure tatlınızı gelin bu sene beraber yapalım. Kararmadan pişen bu özel lezzeti deneyip sevdiklerinize paylaşmanız dileğiyle.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Ön hazırlık; Buğdayı geceden suda 10 dakika kaynatalım ve kara suyunu süzelim. Tekrar sıcak su koyup 10 dakika daha kaynatalım ve süzelim. En son ılık su ekleyip sabaha kadar bekletelim. Kuru fasulyeyi bir kaseye alalım ve üzerini geçene kadar ılık su koyup sabaha kadar bekletelim.
  2. Aşureyi pişirmeye başlamadan önce karanfilleri 1 çay bardağı su ile küçük bir cezvede 10 dakika kaynatalım ve süzelim. Kuru incir, kuru kayısı ve kuş üzümlerini bir kaseye alalım ve üzerlerini geçene kadar sıcak su ekleyip 20 dakika kadar bekletelim. Sıcak suda beklettiğimiz kuru meyvelerin çıkan kara suyunu da süzelim ve sudan geçirelim. Kuru kayısı ve kuru incirleri minik minik doğrayalım.
  3. Pişirme; geceden ılık suda beklettiğimiz kuru fasulyeyi süzelim. Tekrar üzerini geçene kadar su doldurup pişirelim. Yine geceden ılık suda beklettiğimiz buğdayı aşure tenceresine boşaltalım. Üzerine 2 litre sıcak su koyalım ve pişirmeye başlayalım. Kaynamaya başlayınca orta ateşe alalım ve 15 dakika kadar pişirelim.
  4. Pirinci yıkayıp buğdaya ekleyelim. Üzerine haşlanmış ve süzülmüş kuru fasulyeleri ve haşlanmış nohutu ekleyelim. İyice karıştıralım ve ocağın altını kısıp 20 dakika daha kaynatalım.
  5. İyice yumuşayan bakliyatlara karanfil suyu, portakal rendesi, minik minik doğradığımız kuru meyveleri ekleyelim ve karıştıralım. Ardından sıcak sütü ve şekeri ekleyelim (bu aşamada eğer aşurenin suyu azaldı ise kıvamına göre 1 yada 2 su bardağı sıcak su ilave edilebilir). 15 dakika daha aşuremizi pişirelim.
  6. Aşuremiz pişince ocağı kapatalım ve 20 dakika kadar tencerede dinlendirelim. Dinlenen aşuremizi kaselere bölüştürelim. Oda ısısına gelene kadar kaseleri bekletelim. Oda ısısına gelince üzerlerini kuru meyveler, fındık ve tarçın ile süsleyelim. Tam ölçülü aşure servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Aşure soğudukça kıvam alan ve koyulaşan bir tatlıdır. Sıcakken koyu ayran kıvamında olması normaldir. Daha fazla koyulaştırırsanız soğuduğunda kuru bir aşureniz olacaktır.