Merhabalar. Bugün size nostaljik bir pasta yapacağım. Her yaptığımda beni çocukluğuma götüren Muzlu Alman Pastası. 80’ler kuşağının severek tükettiği Muzlu Alman Pastası bizim evde de çok sık tüketilirdi. Mahallemizdeki Dilek Pastanesi’nin 1 numaralı pastasıydı bir zamanlar. Misafirliğe mi gidilecek yada eve misafir mi gelecek hemen Muzlu Alman alınırdı. Doğum gününe yada 5 çayına her zaman baş köşede olurdu kendileri. O zamanlar şu an pastanelerde bulunan popüler tatlılar yoktu. Şimdi ki nesil çok fazla bilmese de ben ve benim gibi çocukluğunu özleyenlere gelsin bu tarif.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle kekini hazırlayalım. Bunun için yumurtalara sıcak su ekleyip çırpalım. Un, nişasta, kabartma tozunu ayrı bir kasede karıştıralım. Yavaş yavaş ekleyip karıştıralım. Yağlı kağıt serilmiş kelepçeli kalıba yada yağlanmış borcama dökelim. 165 dereceli fırında 25-30 dakika pişirelim. Fırından çıkarıp soğumaya bırakalım (eğer borcamda yapacaksanız tamamen soğuduğunda kenarlarından parmağınızla yavaş yavaş ayırırsanız ters çevirdiğinizde çıkacaktır).
  2. Krema için süt, yumurta sarısı, şeker, un, nişasta tencereye alınıp karıştırılır. Ocağa alınıp karıştırarak pişirilir. Kaynayıp koyulaşınca tereyağ ve vanilya eklenir. Tereyağ eriyince ocaktan alınır. Ara ara karıştırılarak soğutulur. Oda ısısına gelince üzerine deyecek şekilde streç film konup buzdolabına kaldırılır.
  3. Krema ve kek tamamen soğuyunca kek ikiye kesilir. Alt taban tabağa alınır. Üzerine krema süzülür ve muz dilimleri dizilir. Üstüne diğer kek yerleştirilir. Kenarlarındaki kremalar bıçakla düzeltilir.
  4. Pastanın üzerine ters şekilde pasta tabağı kapatılıp (üzerinin kurumaması için) buzdolabında bir gece bekletilir. Ertesi gün kapak kaldırılıp pudra şekeri serpilir ve dilimlenir. Tam Ölçülü Muzlu Alman Pastası servise hazır.

Afiyet olsun.