Tamtak tiridi, Ankara da sıklıkla yapılan tarihi çok eskilere dayanan bir et yemeği olarak bilinmektedir. Kemikli et haşlanıp kemiklerinden ayrılır. Tandır ekmeği küçük küçük kesildikten sonra et ile buluşturulur. Son olarak et suyu da ilave edilip tekrar fırınlanır. Ankara dışında çok fazla bilinmeyen tamtak tiridi, çemen ilavesi ile lezzetine lezzet katmaktadır. Siz de bu güzel lezzetten mahrum kalmamalı ve mutlaka denemelisiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kemikli etimizi tencereye alalım. Zeytinyağını da ekleyip kavuralım. kavrulan etimize suyu ekleyip kaynamaya bırakalım. kaynayınca altını kısıp pişmeye bırakalım. Kapağı kapalı olarak 45 dakika pişirelim. Pişen et ılınınca eti kemiklerinden ayırıp didikleyelim.
  2. Tandır ekmeğini küp küp doğrayıp fırın tepsisine tek sıra olarak dizelim. 180 dereceli fırında 5 dakika kızartalım. Kuru soğanları yarım ay şeklinde doğrayalım. Tavaya alıp 3 kaşık sıvıyağ ile kavuralım. Kavrulan soğanlara yaş çemeni ve tuzu ekleyelim. 2 dakika daha kavuralım.
  3. Kızarttığımız tandır ekmeklerine et suyundan 2 kepçe eşit şekilde gezdirelim. Didiklediğimiz etleri de üzerine dağıtalım. 180 derece ısıtılmış fırında 15 dakika pişirelim. Maydanozları ince ince doğrayalım. Fırından çıkan yemeğe maydanozları serpelim. Tamtak tiridi servise hazır.

Afiyet olsun.