Afyon’un en özel lezzetlerinden tandır çorbası Ramazan sofralarınıza yakışacak çorbalardan biridir. Bağışıklığı güçlendiren, grip ve nezle ile savaşan tandır çorbası, hem besleyici hem de lezzet garantilidir. Siz de bu lezzetli ve geleneksel çorbaya sofranızda yer açın.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Eti tencereye alalım ve üzerine sıvıyağ ekleyip kavuralım. Suyunu salıp çekince 8 su bardağı suyu ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynayınca altını kısalım ve 45 dakika pişirelim. Etler yumuşayınca içinden alıp ocağı kapatalım. Hafif ılınan etleri didikleyelim. Etlerin üzerine sarımsak rendeleyelim ve kenara alalım.
  2. Küçük bir kasede un ve yoğurdu karıştıralım. Tencerede kalan et suyunu tekrar ocağa alalım ve unlu yoğurdu karıştırarak yavaş yavaş ekleyelim. Didiklenmiş etleri de çorbaya koyalım.
  3. Tuzu ve karabiberini de ekleyip karıştırarak kaynamaya bırakalım. Diğer yanda tereyağını bir cezvede eritelim. Toz kırmızı biber ekleyip hafif yakalım. 15 dakika pişen çorbaya erittiğimiz tereyağını gezdirelim. Tandır çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.