Tavas pidesi, Denizli’nin en özel lezzetlerinden biridir. Odun ateşinde pişen pideye yöre halkı “içli- dışlı” demektedir. Thinli hamurun mayalandırılıp tekrar açılıp tahin sürülmesi ile pişme süreci başlar. Çıkınca üzerine ceviz içi serpilip bal gezdirilir. Damakları şenlendiren bu nefis pide oldukça lezzetli olup büyük beğeni almaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Küçük bir kasede tahin ve şekeri karıştıralım. Hamurların içine sürmek için bekletelim.
  2. Karıştırma kasesine maya ve şekeri alalım. Üzerine ılık suyu ekleyip hafifçe karıştıralım ve 5 dakika mayanın kabarmasını bekleyelim. Yavaş yavaş un ekleyerek yoğurmaya başlayalım. Ele hafif yapışan bir hamur hazırlayalım (fazla un eklemeyelim pidemiz sert olur). Hamuru iki parçaya bölelim. Oval açıp ortasına tahin harcından 2 kaşık koyalım ve yayalım.
  3. Rulo şeklinde saralım. Kendi etrafında döndürerek yuvarlak saralım. Üzerlerini örtüp 1 saat mayalandıralım. Hamurları tatlı tabağı boyutunda tekrar yuvarlak açalım. Tahin karışımından sürüp kenarlarına taşırmadan yayalım. Tereyağını minik parçalara bölüp 4 parça üzerlerine yerleştirelim.
  4. 200 derece ısıtılmış fırında 15 dakika pişirelim. Fırından çıkarıp ceviz serpelim. Arzuya göre bal gezdirelim (ben bal eklemedim). Dilimleyip ılık olarak servis edelim. Tavas pidesi servise hazır.

Afiyet olsun.

Püf noktası: Cevizleri dalgınlıkla fırından önce serptim ve maalesef  yandılar. Fırından çıkınca cevizi serpelim. Üzerine de balı gezdirelim.