Kış mevsimi balık mevsimi demek aynı zamanda. Hazır mevsiminde iken bol bol tüketmek gerekiyor. Ama en önemli husus her balığı vaktinde tüketmek. Zamanı gelmeden tezgahta görsek bile almamak gerekiyor. Balıkların büyümelerine ve çoğalmalarına izin vermek çok çok önemli. Yoksa birkaç sene sonra bazı balık türleri belki de yok olacak. Buna engel olmak tamamen bizim elimizde. Biraz sabır edip zamanını beklemeliyiz.

Tekir balığı her mevsim yurdumuzda bulunmasına rağmen en lezzetli zamanları Ağustos – Eylül – Ekim aylarıdır. En güzel tavası olan tekir ile ben de bugün msır unu ile kızarmış şahane tekir tava yaptım. Çıtır çıtır lezzeti ile tekir tavayı çoluk çocuk hepimiz severek tükettik. Umarım siz de dener ve beğenirsiniz.

Püf Noktası: Çıtır çıtır bir tekir tava için balıkları iyice kızmış yağda pişirmeliyiz. Ayrıca tekirleri unladıktan sonra ununun sulanmaması için çok fazla bekletmeden kızartmalıyız.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle balıklarımızın içini temizleyelim. Arzu ederseniz benim gibi kafasını da alabilirsiniz. Akar suyun altında güzelce yıkayalım. Süzgece bırakıp tamamen süzülmesini bekleyelim.
  2. Geniş bir karıştırma kasesine mısır ununu alalım. Üzerine tuzu serpelim ve iyice karıştıralım. Tavamıza yağımızı alalım ve iyice kızmasını bekleyelim. Balıkların birkaç tanesini un kasesine alalım. Elimizle harmanlayıp balıkların her tarafının unlanmasını sağlayalım.
  3. Balıkların kuyruk kısımlarından tutup fazla ununu sirkeleyelim. İyice kızmış olan yağa balıklarımızı dizelim. Orta ateşte 5 dakika pişirdiğimiz balıkları ters çevirip diğer yüzünü de 5 dakika kadar pişirelim. Fazla yağını almasını için kağıt havlu serilmiş bir tabağa balıkları alalım. Tüm balıklar bitene kadar işlemi sürdürelim. Salata eşliğinde servis edelim. Tekir tava servise hazır.

Afiyet olsun.