Bugün sizlerle balık tarifi paylaşacağım. Şöyle soslanmış dışı çıtır çıtır içi yumuşacık bir sardalya balığı hiç de fena olmaz. Bilindiği üzere sardalya balığının protein değeri yüksektir. B12 ve D vitamini , kalsiyum ve selenyum açısından da oldukça zengindir. Ayrıca en az metal içeren balıklar grubuna girmektedir. Bu yüzden özellikle hamile bayanların bu balığı yemesi önerilmektedir.

Bunun dışında cilde iyi gelmesi, insülin direncini düşürmesi ve kalbi koruması gibi daha pekçok faydası olan sardalya balığı başta hamileler ve çocuklar olmak üzere herkes bol bol tüketmelidir. Bugün “Tempura Yöntemi ” diye adlandırılan ve Japon Mutfağı’na ait olan yöntemi kullanacağız. Şimdi gelelim tarife;

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle tempura sosumuzu hazırlayalım. Bunun için derin bir kaseye maden suyu, yumurta, un, karbonat, mısır unu ve tuzu koyarak karıştıralım. Homojen bir kıvama gelince buzdolabına kaldırıp soğutalım.
  2. Bu sırada saldalyalarımızın kafalarını çıkaralım. İçini çıkarıp pullarını temizleyelim. Güzelce yıkayıp kanlarından arındıralım ve süzgece alalım.
  3. Tavamıza yağımızı koyalım ve iyice ısınmasını sağlayalım. Dolaptaki soğumuş sosumuzu çıkaralım. Süzülen balıklarımızı önce sosa batıralım ve fazlasını süzdürüp hemen kızan yağa atalım. Yağın soğumaması için tavaya fazla balık koymayalım.
  4. Bu sırada sosun ısınmaması için dolapta bekletelim. Çünkü balıkların dışının çıtır olması için sosun soğuk yağın çok sıcak olması gerekmektedir. Balıklarımızı arkalı önlü kızartalım. Soğutmadan servis edelim. Tempura soslu sardalya kızartma servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Ben sosunda bir miktar mısır unu da kullandım. Kullanmak istemeyen aynı ölçüde beyaz un kullanabilir.