Kereviz güçlü bir antioksidana sahip bir bitkidir. Kansere özellikle de meme kanserine karşı koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir. Etkili bir ödem giderici özelliği bulunmaktadır. İçerisinde A, K, C ve E vitamini bunun yanında B5, B6 folik asit, potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller bulunmaktadır.

Kış aylarında bol bol tüketmemiz gereken bu şifalı bitkinin her tarafı ayrı ayrı kullanılmaktadır. Kökleri yemeklerde kullanılan kerevizin yaprakları çorbalarda ve et sularında lezzet arttırmaktadır. Sapları ince ince doğranarak salatalarda tüketilmektedir. İçinde barındırdığı tohumları ise baharat olarak tüketilebilmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Havucu küp küp doğrayıp beklemeye alalım. Uygun bir kaseye limonun yarısını sıkalım ve su koyalım. Kerevizi kabuklarından arındırıp küp küp doğrayalım ve kararmaması için limonlu suya bırakalım.
  2. Yağları tencereye alalım. Soğan ve sarımsağı ince ince doğrayıp tencereye alalım. Karıştırarak sararana kadar kavuralım. Küp küp doğradığımız havucu ekleyip 1-2 tur karıştıralım. Suyunu süzdüğümüz kerevizleri de ekleyip karıştırarak 3 dakika kavuralım.
  3. Kalan yarım limonun suyunu tencereye koyalım. Suyu da ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynayınca altını kısıp pişmeye bırakalım. Yaklaşık 20 dakika sonra tencereyi ocaktan alalım. El blendırıyla püre haline getirelim.
  4. Küçük bir kasede yoğurt, yumurta sarısı ve unu karıştıralım. Çorbamızdan bir kepçe alıp terbiyemize ekleyelim. Sonra bir kepçe daha alıp terbiyeye ekleyelim ve karıştıralım.
  5. Tenceremizi tekrar ocağa alalım. Çorbamızı karıştırarak terbiyemizi ekleyelim. Kaynayana kadar karıştırarak pişirelim. Kaynayınca tuz ve karabiberi ekleyip karıştıralım ve ocağı kapatalım. Kereviz yapraklarını ince ince doğrayalım ve servis ederken üzerine ekleyelim. Terbiyeli kereviz çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.