Tavuk şiş yemek için artık restoranta gitmeye gerek kalmayacak. Restorant lezzeti evimize geliyor. Mangal tadında enfes bir tavuk şiş tarifi sizleri bekliyor. Terbiye ile lezzetlenen lokum gibi tavuklar için bu tarifimi sakın kaçırmayın.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Derin bir karıştırma kasesine sarımsakları rendeleyelim. Üzerine sıvıyağ, yoğurt, biber salçası ve baharatları katalım. Tamamen özleşene kadar karıştıralım. Şişe dizilecek boyutta tavukları dilimleyelim. Hazırladığımız sosa tavukları koyalım. Sos tavukların her tarafına bulaşana kadar karıştıralım. Üzerini streç film ile kapatıp buzdolabında 3-4 saat bekletelim (ne kadar beklerse o kadar lezzetli olacaktır).
  2. Yeşil ve kırmızı soğanları tavukların boyunda keselim. Kuru soğanları da aynı şekilde kesip sebzelerimizi hazırlayalım. Dinlenen tavuğu, biberleri ve kuru soğanı sıra ile çok sıkışık olmayacak şekilde şişlere dizelim.
  3. Fırın ızgarasını fırının orta rafına yerleştirelim. Tavuk şişleri aralıklı olarak ızgaraya dizelim. Bir alt rafa da tavuğun akan yağları için yağlı kağıt serilmiş bir tepsi yerleştirelim (ben alt tepsiye artan sebzeleri yerleştirdim). 180 derece ısıtılmış fırında 25-30 dakika tavuk şişleri pişirelim. Terbiyeli tavuk şiş servise hazır.

Afiyet olsun.