Yalova’nın sevilen çorbalarından olan Termal çorbası, lezzetli olduğu kadar besleyici bir çorbadır. Kereviz, bezelye ve etin yanı sıra patates ve havuç gibi birçok sebzeyi ve eti içinde barındırır. Tam bir şifa çorbası diyebileceğimiz bu çorbayı keşfetmek için tarifi not alıp uygulamayı unutmayın.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tenceremize yağlarımızı alıp unu ekleyelim. Unun kokusu çıkana kadar kavuralım. Kavrulan una minik küpler halinde doğradığımız havuçları ekleyelim. 2 dakika kadar karıştırarak havuçları da kavuralım. Et suyumuzu karıştırarak yavaş yavaş ekleyelim. Kaynayınca altını kısıp 5 dakika pişmeye bırakalım.
  2. Bu sırada patates ve kerevizi de küp küp doğrayıp tencereye ekleyelim. Limon suyu, bezelye ve önceden haşlanmış kuzu etini de ekleyelim. 15 dakika pişmeye bırakalım.
  3. Sarımsağı ve dereotunu ince ince kıyıp yemeğe ekleyelim. Terbiyesi için uygun bir kaseye un, yoğurt ve yumurta sarısını alalım. Karıştırarak homojen bir kıvam oluşturalım. Yemeğin suyundan azar azar alarak terbiyeyi ılıştıralım.
  4. Ilınan terbiyeyi çorbaya karıştırarak ekleyelim. Son olarak tuzunu koyup 5 dakika daha pişirip ocağı kapatalım. Termal çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.