Kilis ve Gaziantep mutfağının en sevilen et yemeklerinden biri olan Teşrübe, oldukça lezzetli ve doyurucudur. Et, patlıcan ve tırnak pide ile hazırlanan yemek sarımsaklı yoğurtla servis edilmektedir. Minik minik patlıcanlarınız hazır ise Teşrübe yapımına geçelim.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları alacalı soyalım ve bol yağda arkalı önlü kızartalım. Tencereye sıvıyağı ve eti alalım. Et suyunu salıp çekene kadar karıştırarak kavuralım. Kuru soğanları yemeklik doğrayıp suyunu çeken ete ekleyelim. Soğanlar biraz kavrulunca ince ince doğradığımız biberleri de ekleyip hepsini beraberce kavuralım.
  2. Domatesin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Domatesler ezilip suyunu salınca salça ve baharatlarını ekleyelim. 2 dakika daha kavurup suyunu ekleyelim. Etler pişip suyu yarıya inene kadar yaklaşık 45 dakika pişirelim.
  3. Geniş bir kasede yoğurdu ve sarımsak rendesini karıştıralım. Pideleri küp küp keselim ve servis tabağına dizelim. Etin sosu ile pideleri ıslatalım. Üzerine sarımsaklı yoğurdu gezdirelim. Yoğurdun üzerine etleri döşeyelim.
  4. Kızarttığımız minik patlıcanları da en üste dizelim. Kalan sostan patlıcanların üzerine az miktarda dökelim. Nefis lezzeti ile Teşrübe servise hazır.

Afiyet olsun.