Tırşik, Diyarbakır mutfağına ait bol sebzeli ve oldukça lezzetli bir yemektir. Taze yaz sebzeleri ile kendi suyunda pişen tırşik tamamen etsiz olarak hazırlanan bir ana yemektir. Patlıcan ve domatesin ağırlıklı olarak yer aldığı bu özel lezzet patlıcan sevenlerin en sevdiği yemeklerdendir. Domates ve tüm sebzeler kendi suyunu bıraktığından bana bana yemek yemenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patlıcanları alacalı soyup iri küpler halinde doğrayalım. Tuzlu suda yarım saat bekletelim. Süre sonunda suyunu süzüp patlıcanları hafif sıkalım.
  2. Tenceremize yağı alalım. Kuru soğanı yemeklik doğrayıp kavuralım. Soğanlar eriyince ince ince doğradığımız sivri biberleri ekleyip kavuralım. Salçaları ekleyip eritelim. Süzdürdüğümüz patlıcanları tencereye ekleyelim.
  3. Domatesleri kabuklarını soyup küp küp doğrayalım ve patlıcanların üzerine eşit şekilde serpelim. Sarımsakları rendeleyip domateslerin üzerine serpelim.
  4. En üste tuzu serpip kaynamaya bırakalım. Kaynayan yemeğin altını kısıp kapağını kapatalım ve pişmeye bırakalım. Yaklaşık 40 dakika kontrollü olarak pişen yemeğimizin altını kapatıp 5 dakika dinlendirelim. Muhteşem lezzetli ile tırşik servise hazır.

Afiyet olsun.