Tokat tepsi kebabı yöreye özgü sebzeler ve eti ile hazırlanan 300 yıllık kendine has bir lezzettir. Tadı ve kokusu ile diğer kebaplardan tamamen ayrılan Tokat tepsi kebabı yörede yetişen sebzeler ve burada beslenen hayvan etinden yapılmaktadır. Şişlere geçirilerek hazırlanan kebap yine yöreye özgü fırınlarda özenle pişirilmektedir. Gitmesek de tadamasak da biz de evlerimizde bu lezzeti hazırlayabiliriz. Tepsi kebabını imkanı olan mahalle fırınlarında pişirirse orijinaline biraz daha yakın bir tat oluşacaktır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Etimizi kuyruk yağı ile beraber tepsiye alalım. Sarımsakları ince ince doğrayıp ekleyelim. Yeşil biberleri de çok ince olmayacak şekilde doğrayıp ekleyelim.
  2. Domateslerin kabuklarını soyup küp doğrayalım ve ekleyelim. Patlıcanları ve patatesleri küp doğrayalım. Tuz ve zeytinyağı ile beraber tepsiye ekleyelim.
  3. Tüm malzemeleri elimizle  harmanlayalım. Malzemeleri tepsiye yayıp düzleyelim. 190 derece ısıtılmış fırında 45-50 dakika kontrollü olarak pişirelim. Tokat tepsi kebabımız servise hazır.

Afiyet olsun.