Her ne kadar adı Trabzon hurması diye anılsa da Trabzon’da neredeyse hiç yetiştirilmemektedir. Anavatanı Çin olan Trabzon hurması tarihi İpek Yolu ile Trabzon üzerinden ülkemize giriş yapıp yayıldığı için bu isimle ün salmıştır. Sarı ve turuncu renkteki Trabzon hurmaları diğer adı ile cennet hurmaları yumuşadıkça lezzetlenmektedir. Ancak elma gibi sert de yenilebilmektedir. Bazı çeşit cennet hurmaları da çikolatayı andıran bir tada sahiptir.

Sonbahar ve kış mevsiminde tezgahlarda yerini alan Trabzon hurması yada cennet hurması rengi ile iştah açmaktadır. Faydaları ise saymakla bitmiyor. Büyük bir antioksidan kaynağı olan cennet hurması özellikle yaşlılarda göz sağlığı için son derece faydalı. İçinde bolca C vitamini barındırmakta ve bu sebeple vücut direncini arttırıp enfeksiyonlara karşı da korumaktadır. Potasyum, mangan, fosfor ve bakır kaynağı olan cennet hurması bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve kırmızı kan hücrelerinin yapımını sağlamaktadır. Lif bakımından zengin olup bağırsak hareketlerini de düzenler. Ayrıca hipertansiyonu dengelemektedir. İçinde barındırdığı A vitamini sayesinde de kanserle savaşmaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Trabzon hurmalarını güzelce yıkayıp kabuklarını soyalım. Elma dilimi şeklinde kesip içindeki çekirdekleri çıkaralım. Mutfak robotunda püre haline getirelim. Hazırladığımız püreyi küçük bir tencereye alalım. Üzerine şeker ve vanilya ekleyip karıştırarak pişirelim. Küçük bir kaseye nişastayı alalım. Üzerine su ekleyip karıştırarak açalım. Sonra ısınmış püreye yavaş yavaş nişastayı ekleyelim. Koyulaşıp kaynayınca ocağı kapatalım ve soğumaya bırakalım.
  2. Bisküvileri rondoda un gibi ufalayalım. Tereyağını eritelim. Soğuyunca bisküvi unu ile karıştıralım. Kelepçeli kalıbın tabanını yağlı kağıt ile kaplayalım. Tereyağlı bisküvilerimizi 3 parçaya bölelim. Bir parçayı kelepçeli kalıbın tabanına yerleştirelim. Su bardağının altı ile hafif hafif bastırarak sıkıştıralım. Kremamızı da 3 parçaya bölelim. Bir parçasını bisküvilerin üzerine kaşıkla parça parça koyup yavaşça yayalım. Biraz fındık serpelim.
  3. Bir sıra bisküvi bir sıra krema ve fındık olarak üçer kat pastamızı yapalım. En üste fındık olacak şekilde tamamlayalım. Çikolata sosu için sütü cezvede kaynatalım ve ocağı kapatalım. Üzerine tereyağ ve çikolatayı koyup karıştırarak eritelim. Pastamızın üzerine eşit olarak döküp yayalım. Bir gece dolapta dinlendirelim.
  4. Ertesi gün kalıptan çıkaralım. Dilimleyip servis edelim. Trabzon hurmalı pasta servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Bu tarif için 25 cm.’ lik kelepçeli kalıp kullanılmıştır. Üstüne kullandığım çikolata sosunu hazırlarken süt yerine krema kullanabilirsiniz.