Tunus kebabı patates severler için hazırlanabilecek oldukça lezzetli bir yemek. Patateslerin oyulup kızartılması ile işe başlayıp kıymalı harç ile birleştirilen Tunus kebabı davet sofralarınız için de oldukça şık bir sunum olacaktır. Henüz bu lezzeti tatmamış olanlar için karşınızda Tunus kebabı.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Patatesleri yıkayıp kabuklarını soyalım. Ortalarını oyup kaşık ucu ile sıyırarak düzleyelim. Tepside düz durabilmesi için alt kısmından çok az kesip düzleyelim. Diğer patatesleri de aynı şekilde oyup hazırlayalım.
  2. Patateslerin içini ve dışını kurulayalım. Derin bir tencereye zeytinyağını alıp kızdıralım. Patatesleri orta ateşte önlü arkalı kızartalım. Fazla yağını almak için kağıt havluya çıkaralım.
  3. Kıymayı uygun bir tavaya alıp kavuralım. Üzerine ince ince doğradığımız kuru soğanı ekleyelim. Karıştırarak soğanı da kavuralım. Sarımsak ve biberleri ince ince doğrayıp ekleyelim. Baharatlarını koyup kavurmaya devam edelim. En son ince ince ince doğranan maydanozları ekleyip karıştıralım ve ocağı kapatalım.
  4. Kızarttığımız patateslerin içine kıymalı harcımızı koyalım. Tüm patateslere harcımızı paylaştırıp fırın tepsisine dizelim. Salçamızı kaseye alalım. Üzerine 2 su bardağı su ekleyip salçayı açalım. Fırın tepsisine salçalı suyu dökelim.
  5. Önceden ısıtılmış 180 dereceli fırında 20 dakika pişirelim. Fırından alıp patateslerin üzerine kaşar rendesi serpelim. Tepsimizi tekrar fırına koyup 5 dakika daha pişirelim. Tunus kebabı servise hazır.

Afiyet olsun.