Tutmaç çorbası, Orta Asya mutfak kültürünün en eski yemeklerinden biridir. ”Erişte aşı” olarak da bilinen bu mitolojik yemeğin Anadolu Selçukluları ve Osmanlı döneminde de sıklıkla yapıldığı tarihi belgelerde yer almaktadır. Türklerin ilk ansiklopedisi kabul edilen Kaşgarlı Mahmut’un ‘Dîvânu Lugâti’t-Türk adlı eserinde de sıklıkla tutmaç çorbası ismi yer almaktadır. Orijinal tarifte açılan yufkaların içine et parçaları konulup üçgen şeklinde katlanıp kurutulmaktadır. Böylece göç ederken bozulma olmamaktadır ancak günümüzde et artık kullanılmamaktadır. Yufka yerine de erişte yer almaktadır. Göçebe kültürünün en güzel ve özel lezzetlerinden olan Selçuklu mirası tutmaç çorbası birçokları tarafından ne yazık ki bilinmemekte.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Yeşil mercimeği kaynar suda 6-7 dakika kadar yarı haşlayıp süzelim. Tencereye et suyumuzu alıp kaynatalım. Haşlanmış nohudu ve erişteyi ekleyelim. 15 dakika ara ara karıştırarak pişirelim. Erişteler pişince mercimeği ekleyelim. 5 dakika da bu şekilde pişirelim.
  2. Terbiyesi için ayrı yerde süzme yoğurt, yumurta sarısı ve sarımsak rendesini iyice karıştıralım. Çorba suyundan azar azar ekleyerek terbiyeyi ılıştıralım. Daha sonra çorbayı karıştırarak terbiyeyi ekleyelim. Karıştırarak çorbayı kaynatalım.
  3. Küçük bir cezvede tereyağını eritelim. Naneyi ekleyip hafif kızdıralım. Çorbanın üzerine gezdirip karıştıralım. Baharatlarını da ekleyip ocağı kapatarak 5 dakika dinlendirelim. Tutmaç çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Çorbamız bekledikçe koyulaşan bir çorbadır. Çok koyu olursa sıcak su ile açabilirsiniz.