Ülübü yemeği, Antalya’nın en sevilen zeytinyağlı yemeklerinden. Taze börülcenin yani ülübü’nün ana malzeme olduğu yemeğe domates ve sarımsak eşlik etmekte. Antalya da birçok evde ve restoranda ülübü yemeği yapılmaktadır.

Sindirim sistemini düzenleyip kolesterolü düşürür. Boğaz ağrısı ve iltihaplara iyi gelir. Lif bakımından zengin olup kabızlığa iyi gelir ve idrar söktürücüdür. Göz sağlığına da iyi gelmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Börülceleri ayıklayıp 3 parçaya bölelim. Yıkayıp süzülmeye bırakalım. Soğanı tencereye doğrayalım. Zeytinyağında karıştırarak kavuralım. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Sarımsağı da rendeleyip beraberce tencereye alalım.
  2. Domatesler solmaya başlayınca börülceleri, tuzu ve şekeri koyalım ve karıştıralım. Kaynamaya başlayınca altını kısıp pişmeye bırakalım. 30-40 dakika sonra börülceler pişince ocağı kapatıp soğumaya bırakalım. Oda ısısına gelince buzdolabında dinlendirelim. Tüm zeytinyağlılarda olduğu gibi 1 gece dinlendirmek lezzetini arttıracaktır. Ama aceleniz varsa 3 saat yeterli olacaktır. Ülübü yemeği servise hazır.

Afiyet olsun.