Çayımızın yanına sunabileceğimiz oldukça bereketli ve lezzetli bir kurabiye arıyorsanız tarifi tam burada. Bol üzümlü bu kurabiyelere pastanelerde sık sık rastlamaktayız. Birçok pastanenin vitrinlerini süsleyen üzümlü pastane kurabiyesini almayan ve yemeyen yoktur. Ancak evde yapılan kurabiye gibisi de yoktur. Pastaneyi ayağınıza getiren bu kurabiyeleri ısrarla denemenizi tavsiye ediyorum. Mutlaka defterinize not alınız.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Oda ısısında yumuşamış tereyağını karıştırma kasesine alalım. Üzerine 1 yumurta ve 1 yumurta akı ekleyelim. Sırasıyla sıvıyağ ve şeker ekleyip parmaklarımızla karıştıralım.
  2. Daha sonra karbonat ve azar azar un koyarak ele yapışmayan yumuşak bir hamur yapalım. En son kuru üzümleri ekleyelim. Güzelce yoğuralım ve hamuru ikiye bölelim. Yağlı kağıt üzerinde resimdeki gibi ince uzun bir şekil verelim.
  3. Şekil verdiğimiz hamura çatalla hafif bastırarak çizelim. Hamuru daha sonra yan yan verev keselim. Yağlı kağıda aralıklı olarak dizelim. Üzerlerine yumurta sarısı süzelim.
  4. 175 derece ısıtılmış fırında 20 dakika pişirelim. Daha sonra fırını 140 dereceye düşürelim ve içinin de güzel pişmesi için 5 dakika daha pişirelim. Fırından çıkardığımız kurabiyeleri soğumaya bırakalım. Üzümlü pastane kurabiyesi servise hazır.

Afiyet olsun.