Not: Bu ölçülerle 5 kiloluk tencerede reçel yapılabilmektedir.

Merhabalar. Reçel tarifleriminden üçüncüsü ile karşınızdayım. Vişne reçeli biraz zahmetli olsa da yemelere doyulmayan oldukça lezzetli bir reçeldir. Annemin biz çocukken yaptığı çekirdeklerini özenle tek tek çıkardığı vişne reçeli bizim en sevdiğimiz reçellerdendi. Kahvaltı sofralarını süsleyen vişne reçeli tarifimi mevsimi geçmeden denemelisiniz. Tüm kış bozulmadan tüketebileceğiniz nefis vişne reçeli tarifini not almayı unutmayın.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Vişneleri yıkayıp saplarından ayıralım. Piyasada var olan çekirdek çıkarma aparatı ile yada benim gibi anne usulü elle çıkararak temizleyelim (sapların çıkış yerinden çekerek yavaşça çıkarabilirsizin). Çekirdekleri çıkarılan vişneleri tencereye alalım. Üzerine şekeri dökelim ve bu şekilde 1 gece bekletelim.
  2. Ertesi gün tenceremizi ocağa alalım. Önceki reçel tariflerimde  de belirttiğim gibi sadece reçel için kullanılan temiz bir tahta kaşıkla yavaşça birkaç tur karıştıralım ve kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başladığında taşmaması için altını kısığa yakın orta ateşe alalım.
  3. 35-40 dakika bu şekilde kaynattıktan sonra üzerinde biriken köpüğü tahta kaşığımızla dikkatlice alalım. Kıvamını kontrol etmek için temiz ve kuru bir tabağa 1 çay kaşığı reçel koyup buzlukta 2 dakika kadar tutalım. Çıkardığımızda tabağı yan çevirdiğimizde hızlı bir şekilde akmıyorsa kıvamı olmuş demektir. Limon tuzumuzu ekleyip 1-2 tur karıştıralım. Kıvamı sulu ise 5 dakika daha kaynatalım ve ocağı kapatalım.
  4. Tencerenin kapağı açık olarak soğumaya bırakalım. Akşama tamamen soğuyan reçelimizi temiz ve kuru kavanozlara karıştırarak koyalım. Temiz ve yeni kapaklarla sıkıca kapatalım. Güneş görmeyen serin bir yerde saklayalım. Bütün kış afiyetle yiyelim. Vişne reçeli servise hazır.

Afiyet olsun.