Birçoğumuzun bu sıkıcı ve stresli geçen pandemi döneminde kendini mutfağa attığı çok olmuştur. Hiç denemediği ve belki de hiç tatmadığı yemekleri deneyip yeni lezzetler keşfedilmiştir. Herkesin morale ihtiyacı olduğu bu zor günlerde yılbaşını ev ahalisi ile başbaşa geçireceğimiz yeni yılı renklendirmek adına bir menü hazırladım. Bu menünün tatlısı geceye yakışır bir renkte olan vişneli yılbaşı tatlısı. Üstünü süslemek sizin hayal gücünüze kalmış. Herkese iyi yıllar.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tenceremize süt, un, şeker, nişasta, limon rendesi ve yumurta sarısını alalım. Ocağa alıp sürekli karıştırarak pişirelim. Kaynayıp koyulaşmaya başlayınca ocağı kapatalım. Vanilyasını ekleyelim ve 3 dakika kadar blend edelim.
  2. Ayrı yerde suyu iyice süzülmüş donmuş vişneleri küçük bir tencereye alalım. Üzerine ölçülmüş 1 çay bardağı vişne suyu ve 1 bardak su ekleyelim. Şeker ve nişastasını da ekleyelim ve sürekli karıştırarak pişirelim. Koyulaşmaya başlayınca ocağı kapatalım.
  3. Vişne sosunun yarısını kaselere paylaştıralım. Üzerine kremasını paylaştıralım. Kalan vişne sosunu tekrar kaselere paylaştıralım. Oda ısısına gelince buzdolabına kaldıralım. En az 2 saat dinlendirelim. Arzuya göre süsleyip servis edelim. Vişneli yılbaşı tatlısı servise hazır.

Afiyet olsun.