Yanıç, Çorum iline özgü bir çeşit gözlemedir. Her ilde hatta her ilçede farklı adlarla anılan (velibaht, velibah, gözleme, cantık) bu börek çeşidi içerisine konulan malzemelere ve hamuru katlayıp pişirme şekillerine göre farklı isimler almakta. Her şehrin kendisi ile bütünleşmiş bir gözlemesi bulunuyor elbette. Yanıç da Çorum ile özdeşleşen bir lezzet. Kıymalı yapılabileceği gibi ıspanaklı da yapılmaktadır. Orijinalinde sac üzerinde pişirilen Yanıç evde teflon tavada da yapılabilmekte.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Hamur için derin bir kaseye unumuzu alalım. Üzerine maya, tuz ve şekeri ekleyip karıştıralım. Ardından ılık suyu koyup maya eriyene kadar karıştıralım.
  2. Azar azar unu ekleyip yoğuralım. Ele yapışmayan oldukça yumuşak bir hamur yapalım. Üzerini örtüp 30 dakika mayalandıralım.
  3. Kıymayı küçük bir tencereye alalım. Yağı ekleyip kavuralım. Ardından ince ince doğradığımız kuru soğanları ekleyelim. Karıştırarak 5 dakika kadar kavuralım. Baharatlarını koyup ocağı kapatalım ve soğumaya bırakalım.
  4. Hamurun fazla havasını almak için biraz yoğuralım ve ceviz büyüklüğünde bezelere ayıralım. Bezeyi unlanmış tezgahta ince olarak pasta tabağı boyunda açalım. Yarısına soğuyan iç harçtan koyalım ve hamuru kapatalım.
  5. Teflon tavayı ocağı alalım yağsız olarak tavayı ısıtalım. Isınan tavaya yanıç’ ı alalım. Orta ateşte arkalı önlü pişirelim. yanıç’ı servis tabağına alalım. Tereyağı ile önünü arkasını yağlayalım. Ilık olarak servis edelim. Yanıç servise hazır.

Afiyet olsun.