Yaz aylarının en sevilen kahvaltılık tatlarından yaz helvası tarifi veriyorum bugün sizlere. Çocukların çok sevdiği helvayı artık sizde evde kendiniz güvenle hazırlayıp sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Öncelikle şerbetini hazırlamak için bir kaseye süt, su, şeker ve pekmezi koyalım. Şeker eriyene kadar iyice karıştıralım ve beklemeye alalım.
  2. Tereyağını genişçe bir tencereye alıp eritelim. Üzerine unu koyup karıştırarak yaklaşık 20 dakika orta ateşte kavuralım. Un yağını bıraktığında olmuş demektir. Kısığa alıp 1 kepçe pekmezli şerbetten koyalım ve hızlıca karıştıralım.
  3. Şerbetini çekince tekrar 1 kepçe ekleyip suyunu çekene kadar karıştırarak kavuralım. Her seferinde 1 kepçe koyup çektirelim. Tüm şerbet bitene kadar bu işleme devam edelim. Kırık cevizleri helvaya ekleyip  5 dakika daha kavuralım. Helva kaşığımızı bıraktığında olmuş demektir.
  4. 22 x 22 küçük kare borcama yağlı kağıt serelim. Yarım cevizleri siz için arzuya göre dizelim. Üzerine kaşık kaşık helvayı koyup elimizle bastırarak sıkıştırıp düzleyelim. Üzerini streçleyip 1 gece dolapta bekletelim. Ertesi gün ters çevirip yağlı kağıdı çıkaralım. Yaz helvası servise hazır.

Afiyet olsun.