Adana yöresine ait Yüksük Çorbası özellikle düğün yemeklerinin baş tacıdır. Yörede tüm mutfaklarda sıklıkla pişen çorbanın doyurucu ve besleyiciliği çorbaya olan düşkünlüğü arttırıyor. Çorbanın en ve en önemli özelliği mutlaka et suyu ile yapılmasıdır. Servis esnasında da tereyağında nane eklenerek lezzeti zirveye ulaşmaktadır. Çoluk çocuk tüm yiyenlerin tekrar tekrar isteyeceği bu lezzeti şiddetle öneriyorum.

Püf Noktası: Yüksük çorbasının olmazsa olmazı et suyu ile pişmesidir. Salça olarak da Adana yöresinin vazgeçemediği biber salçası kullanılmaktadır. 

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Tencereye et suyunu alalım. Üzerine haşlanan nohutları ve tuzu ekleyip kaynamaya bırakalım. 5 dakika pişirip mantıları ekleyelim. Birbirine yapışmaması için ara ara karıştırarak 10 dakika pişirelim.
  2. Diğer yanda küçük bir tencerede sıvıyağ ve tereyağını eritelim. Salçayı koyup kavuralım. Sarımsak rendesi ve limon suyunu da koyup kuru naneyi de ekleyelim. Hepsini karıştırıp tenceredeki mantılara ekleyelim.
  3. Tüm malzemeleri tencerede birleştirince birkaç dakika daha pişirip ocağı kapatalım. 5 dakika çorbamızı dinlendirip servis edelim. Yüksük çorbası servise hazır.

Afiyet olsun.