Kamber biberi’nin, ana vatanı Amerika, ülkemizde ise Bilecik ilinin Gölpazarı ilçesi olup burada yetişen bir biber çeşididir. Ancak artık sera tarımına geçildiği için çoğu illerde yetiştirilebilmektedir. Görünüş olarak dolmalık bibere benzese de tadı daha farklıdır. Şekil olarak domatese benzemesi nedeni ile halk arasında ‘domates biberi’ de denilmektedir. Kalın ve etli olması nedeni ile turşuların da vazgeçilmez lezzetidir. Közlemesi, kızartması, söğüşü, yoğurtlu boranisi ve dolması ile yiyen herkesi kendine hayran bırakan bir dolma çeşididir. Lezzeti yanında görüntüsü ile göz dolduran kamber biberi dolması, şık sunumuyla da davet sofralarında ve özel günlerinizde zevkle ikram edebileceğiniz bir güzellikte.

Kırmızı biber; C vitamini, beta karoten ve antioksidan deposu olup metabolizmayı hızlandırır. Kötü kolestorelü düşürür, ağrıları gidermeye de yardımcı olur. Vücut direncini arttırmasının yanında bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlamaktadır.

Sonbahar mevsiminde çıkan bu biberlerin tam zamanı iken sizde mutfağınızda ona yer açın. Henüz denemeyenler ve bu lezzetle tanışmayanlar için zeytinyağlı kamber biberi dolması tarifi geliyor.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Biberlerimizin saplarını dikkatlice çıkaralım ve çekirdeklerinden arındırarak güzelce içlerini yıkayalım. Saplarını da üzerlerine kapak yapmak için yıkayıp hepsini süzgece alalım. Küçük bir kaseye kuş üzümlerini koyalım ve sıcak su ekleyelim. İç harcını hazırl ayana kadar bekletelim.
  2. Bu sırada iç harcı için karıştırma kasesine kuru soğanımızı ince ince yemeklik doğrayalım. Sarımsağımızı rendeleyip ekleyelim. Yıkayıp süzdüğümüz pirinci ekleyelim. Domatesin kabuğunu soyup rendeleyelim ve harca ekleyelim.
  3. Suda beklettğimiz kuş üzümlerini süzüp iç harca ekleyelim. Baharatları ve zeytinyağını da koyup güzelce harmanlayalım. Süzlülen biberlerimizin içine tatlı kaşığı ile yada çay kaşığı ile biberlerimizi yırtmadan yavaşça dolduralım. Kaşığın ucu ile hafifçe ittirip boşlukların dolmasını sağlayalım. Üzerinde 1 parmaktan biraz daha fazla boşluk kalacak şekilde dolmalarımız dolduralım. Tüm biberler bitene kadar harcımızı dolduralım.
  4. Biberlerin üzerine yıkayıp kenara ayırdığımız biber saplarını yerleştirelim. Geniş tabanlı bir tencereye biberlerimizi yerleştirelim. Biberlerin üzerlerine biraz tuz serpelim. Tenceremizin içine suyunu ekleyelim ve ocağa koyalım. Kaynamaya başladığında altını kısalım ve pirinçler şişip dolmalar yumuşayana kadar yaklaşık 40-45 dakika kontrollü olarak pişirelim. Bu sırada tencerenin suyu azaltırsa sıcak su ilave edelim.
  5. Pişmesine yakın biberlerin üzerine çok hafif zeytinyağı gezdirelim. Bu işlem biberlerimizin parlak görünmesini sağlayacaktır. Dolmalar piştiğinde ocağı kapatalım. Oda sıcaklığına gelene kadar tencerede kapağı kapalı olarak bekletelim. Soğuyan biberleri kapaklı bir saklama kabına alıp buzdolabına kaldıralım. 2-3 saat dolapta dinlendirelim. Zeytinyağlı kamber biberi dolması servise hazır.

Afiyet olsun.