Börülce, halk arasında kimi yerde karnı kara olarak geçmektedir. İyi bir protein kaynağı olan börülce vegan beslenen birçok kişinin de diyet listesinde yerini almaktadır. Oldukça lezzetli olan zeytinyağlı kuru börülce bu yazın favori yemeklerinden biri olacak.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kuru börülceyi tencereye alıp üzerini geçene kadar ılık su ile doldurup 1 gece bu şekilde bekletelim. Ertesi gün suyunu değiştirip ocağa alalım. Kaynamaya başlayınca altını kısalım ve 10 dakika haşlayalım. Kara suyunu süzüp kenara alalım.
  2. Ayrı bir tencereye zeytinyağını alalım. İnce ince doğradığımız soğan ve sarımsağı ekleyip kavurmaya başlayalım. Temizleyip ince ince doğradığımız biberleri de kavrulan soğanlara ekleyip 2 dakika daha kavuralım. Salçayı ekleyip eritelim.
  3. Kabuklarını soyup rendelediğimiz domatesleri ekleyelim. Ardından süzdürdüğümüz börülceleri ekleyelim. Tuz, şeker ve suyunu koyup karıştıralım. Kaynayan yemeğimizin altını kısıp pişmeye bırakalım.
  4. 25-30 dakika sonra kontrol edip ocağı kapatalım. Tenceresinde kapalı olarak soğumaya bırakalım. Oda ısısına gelen yemeği buzdolabına alıp 3 saat dinlendirelim. Zeytinyağlı kuru börülce yemeği servise hazır.

Afiyet olsun.