Zeytinyağlı pırasa yemekleri arasında en bilinen yemekler arasında zeytinyağlı pırasa yemeği gelmektedir. Bol lifli ve vitaminli olan pırasa kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Klasik pırasa tariflerinden sıkılanlar için farklı bir alternatif olan mandalinalı pırasa vitamin değerlerini arttırıp farklı bir tat sunmaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Pırasaları üç parmak genişliğinde keselim ve bol su dolu bir kapta iyice yıkayalım. Süzgece alıp süzdürelim. Havuçları soyup pırasa boyunda doğrayalım. Kuru soğan ve sarımsağı ince ince yemeklik doğrayalım. Tencereye zeytinyağını alalım. Üzerine doğradığımız soğan ve sarımsakları alalım. Karıştırarak kavuralım.
  2. Kavrulan soğanlara havuçları ekleyelim. Ara ara karıştırarak 5 dakika kısıkta kavuralım. Hafif rengi dönüp kavrulunca pırasaların önce beyaz kısımlarını ekleyelim ve 2-3 dakika kavuralım. Daha sonra yeşil kısımlarını ekleyelim.
  3. Maydalina suyu, su ve tuzunu ekleyelim. Karıştırıp kaynamaya bırakalım. Pirinci küçük bir kasede bir kaç tur yıkayalım. Yıkayıp süzdürdüğümüz pirinci kaynayan pırasanın üzerine serpelim. Kısıkta kapağı kapalı olarak pişmeye bırakalım. 15 dakika sonra bir tur çevirelim ve tekrar kapağı kapatalım. 10 dakika sonra ocağımızı kapatalım. Oda ısısına gelene kadar soğumaya bırakalım. Zeytinyağlı mandalinalı pırasa servise hazır.

Afiyet olsun.