Zorkun tava, Osmaniye mutfağına ait en özel lezzetlerden biridir. Et, iç yağ ve sebzeler bol baharatla birlikte pişirilir. Orijinalinde odun ateşinde pişirilen Zorkun tava, Osmaniye ve yakın çevrelerinde sıklıkla yapılmaktadır. Zorkun tava kendi yöresinde zorkun pidesi eşliğinde servis edilmektedir.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kuyruk yağını minik minik doğrayalım ve tepsiye dizelim. Üzerine kuşbaşı etleri dizelim. Biberleri ve kuru soğanı ince ince doğrayıp üzerlerine serpelim. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayalım. Sarımsakları da ince ince doğrayalım. Domates ve sarımsakları da tepsiye eşit olarak yerleştirelim. Domateslerin üzerine baharatları serpelim.
  2. Tepsimizi önce yağlı kağıtla sonra alüminyum folyo ile kaplayıp yanlarından hava almayacak şekilde kapatalım. 200 derecede ısınan fırına tepsimizi koyalım ve 45 dakika pişmeye bırakalım.
  3. Tepsimizi fırından alıp üzerindeki kağıtları çıkaralım. Üzerinin kızarması için tepsimizi tekrar fırına verelim. 30 dakika daha bu şekilde pişirelim. Tepsimizi fırından alıp sıcak olarak servis edelim. Zorkun tava servise hazır.

Afiyet olsun.