Afyon yemekleri arasında en sevilen ve en sık tüketilen yemekler arasında zürbiye yer almaktadır. Soğan yemeği olarak da bilinen yemeğe Afyon çevresinde zürbiye denilmektedir. Bol arpacık soğanı ile hazırlanan yemeğe kuşbaşı et ve nohut eşlik eder. Oldukça doyurucu ve lezzetli olan zürbiye yemeğinin yanında başka yemeğe gerek kalmayacaktır. Tüm gün sizi tok tutmaya yetecek olan yemek yiyenlerin asla vazgeçemeyeceği bir lezzettedir. Yemeğin özelliğinin bol arpacık soğanlı olmasında yatmaktadır. Soğanın o tatlımsı tadı yemeğin lezzetine damga vurmaktadır.

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Kuşbaşı etlerimizi tencereye alalım. Üzerine zeytinyağını ekleyelim. Etler suyunu salıp çekene kadar yüksek ateşte karıştırarak kavuralım. Suyunu iyice çeken etlere 1 su bardağı kadar sıcak su ekleyelim. Kaynayınca yarım saat kadar orta ateşte pişmeye bırakalım.
  2. Tamamen suyunu çeken etlere ayıklayıp yıkadığımız arpacık soğanları ekleyelim. 10 dakika kadar kısığa yakın orta ateşte ara ara karıştırarak kavuralım. Daha sonra ince ince doğradığımız sarımsakları ve ardından salçayı ekleyelim. 2 dakika kadar da bu şekilde kavuralım.
  3. Haşlanmış nohutları ve baharatlarını ekleyelim. Sıcak suyunu ekleyip altını kısalım. Yumuşayana kadar yaklaşık 30 dakika pişirelim. Ocağı kapatıp 5 dakika yemeğimizi dinlendirelim. Enfes tadı ile zürbiye servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Yemeğe sıcak suyunu koyduktan sonra çok fazla karıştırmamalıyız. Arpacık soğanlar pişmiş olacağı için parçalanıp dağılabilir. Bu da hoş olmayan bir görüntüye sebep olur.