Böbrek yürek kavurma doğru yapıldığında oldukça lezzetli bir sakatat yemeğidir. Benim belirttiğim püf noktasına uyarsanız oldukça lezzetli ve kokusuz bir kavurma elde ederseniz. Zaman zaman yaptığım ve ev halkının severek tükettiği kavurma tarifimi mutlaka denemelisiniz.

 

Püf Noktası : Öncelikle doğranmış böbrek ve yüreği geniş bir kaseye alalım. Üzerine sirkeyi koyalım. Sonra suyu üzerini geçene kadar dolduralım. Bu şekilde 2 saat kadar bekletelim. Böylece sakatatın istenmeyen kokusu gidecektir. Bir gece önceden de hazırlanıp dolapta bekletilebilir.

 

Yemeğin Hazırlanışı

0/0 tamamlanan maddeler
  1. Sirkeli suda bekletilen böbrek ve yürek süzgece alınır. Bu şekilde  en az yarım saat bekletilip suyundan arındırılır.
  2. Tencereye zeytinyağını koyalım. Yüksek ateşte yağ ısınınca süzülmüş böbrek ve yüreği, iç yağı, iri doğranmış soğan ve sarımsağı ekleyelim. Suyunu salıp çekene kadar yüksek ateşte pişirmeye başlayalım.
  3. Suyu bitmeye yakın doğradığımız biberleri ekleyelim. Ara ara karıştırarak orta ateşte kavuralım. Suyu tamamen bitince baharatlarını ekleyip karıştıralım.
  4. Ocağı kısığa alıp 10 dakika daha kavuralım. Kavurmamız hafif tencereye yapışıp kızarmaya başladığında ocağı kapatalım. Böbrek yürek kavurma servise hazır.

Afiyet olsun.